İş

Küresel piyasalarda teşvik gündemi

Haftanın ilk işlem gününde resmi tatil nedeniyle kapalı olan ABD Borsaları, yeni işlem gününün ilk vadeli işlemlerinde ekside.

Çin Halk Bankası’ndan (PBOC) Beklentiler altında Asya’da borsalar, kalan faiz indirim kararının ardından düşüş yaşadı. Çinli şirketlerin hisseleri, Hong Kong borsasında nispeten zayıf performans gösterdi. Çinli konut şirketleri en çok düşen hisselere sahipti. Offshore yuan, faiz kararının ardından kayıplarını artırdı. Emsal teşkil edecek şekilde, Çin’deki teşviklerin talebi gerektiği gibi canlandırmayacağına dair endişelerle petrol fiyatları da düştü.

Pazartesi günü %0,21 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yatay seyrediyor.

ABD-Çin çıkarlarında olumlu sinyaller

ABD Lideri Joe Biden, Pekin’deki iki günlük ziyaretini tamamladıktan sonra ülkesine dönen Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in çok iyi bir iş çıkardığını ve ABD-Çin ilişkilerinin “doğru yolda” olduğunu söyledi.

İlişkilerde ilerleme kaydettiğini düşünüp düşünmediği sorulduğunda Biden, “Bu bir his değil. Biliyorsunuz ilerleme kaydedildi” dedi. Ziyarette Çin Devlet Lideri Xi Jinping ile bir araya gelen Blinken, ilişkilerin “stabilize edilmesi gerektiği” konusunda anlaştıklarını söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Yang Tao, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Blinken’e ABD’den Çin’i tehdit olarak algılamaktan vazgeçmesi ve yaptırımları kaldırması yönünde talepler geldiğini söyledi.

dogubayazit-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu